Akné a strava

V dnešnej dobe zdravého životného štýlu všetci vieme, že tak ako nevhodnou stravou vieme zapríčiniť, že naše telo nebude vyzerať práve pôvabne, tak zdravou stravou sa vieme dopracovať k vysnívanej postave. Čo ale v prípade akné? Má skladba našej stravy vplyv na našu pleť a tvorbu akné? Áno, akné a strava spolu súvisia.

 

Čokoláda a akné

 

akné a strava

Čokoláda nemusí mať vplyv na vznik akné, avšak preháňať to s ňou určite netreba.

Určite ste už mnohokrát počuli, že ak trpíte problémami s akné, mali by ste z vášho jedálnička vylúčiť rozhodne čokoládu a sladkosti, ktoré obsahujú vysoké množstvo rafinovaného cukru. Priznajme si, cukor nemá veľmi blahodarný vplyv na naše telo ako celok. Netýka sa to len našej pokožky. Po mnohých výskumoch sa však dospelo k tomu, že nemožno so 100% istotou povedať, že čokoláda ma nepriaznivý vplyv na akné u každého jedinca. Základným pravidlom je, že každý človek by mal individuálne sledovať ktorý druh stravy mu spôsobuje zhoršenie a ktorý naopak zlepšenie pleti. Ak máte pocit, že práve čokoláda nemá nijaký vplyv na tvorbu vyrážok, nie je dôvod prečo si ju nedopriať. Aj v tomto prípade však platí staré známe – Všetkého veľa škodí, takže samozrejme to netreba preháňať. Ďalšou zásadou je, že určite neurobíte zle ak sa vzdáte ťažkých a korenených jedál, ktoré sú ťažko stráviteľné. Nemá to určite dobrý vplyv tak na vašu pleť ako aj na váš cholesterol, takže korenené jedlá a údeniny by ste mali vyčleniť úplne.

 

Diéty a akné

 

Čo sa týka diét, žiadna drastická diéta nie je v tomto prípade prospešná. Okrem toho, že vaša pleť by sa po takejto diéte mohla rapídne zhoršiť, môže vám to spôsobiť aj rad ďalších problémov. Napr. vypadávanie vlasov, nespavosť alebo naopak celodennú únavu, a vaša pokožka bude celkovo vyzerať ako zbavená energie. Úprava stravy je ale samozrejme vhodná, ako je už spomenuté vyššie mastné jedlá nie sú prospešné, preto ich treba vylúčiť. Sústrediť by ste sa mali najmä na zásaditosť vašej stravy a teda konzumovať najmä ovocie a zeleninu, piť dostatok tekutín. Nie však sladených nápojov.

U niekoho však môže určitý druh zeleniny (napr. paradajky) spôsobovať zhoršenie pleti. Najprv to však treba odpozorovať, v prípade ak sa vám to potvrdí, tento druh zeleniny vylúčte. Dôležitý je samozrejme pitný režim a to v podobe 2 litre tekutín denne. Ktorý musí byť realizovaný v malých množstvách a pravidelne, aby neboli obličky príliš a nárazovo zaťažované. Zapamätajte si, že voda je podstatnou zložkou našej pleti. Ak jej budete prijímať nedostatok, vaša pleť vám to rozhodne dá vedieť!

Okrem stravy je samozrejme vhodné úplne vylúčiť fajčenie a alkohol. Škodliviny, ktoré týmito zlozvykmi prijímame do tela, našej pleti rozhodne neprospievajú, obzvlášť ak je pleť problematická.