Akné trápilo aj ľudí v minulosti

Akné je kožný problém, ktorý trápi ľudstvo od nepamäti. Problémy siahajú ďaleko do minulosti, kde rovnako ako dnes Akné v minulostipostihovalo národ. Riešili to ľudia v mladom veku, staršie generácie a aj deti bojovali s akné. Akné nie je len novodobým problémom ako si niektorí myslia. Hovorí sa, že dnešný svet je uponáhľaný a s jeho uponáhľanosťou súvisí aj vznik rôznych globálnych problémov a výskyt rôznych chorôb. Akné trápilo aj ľudí v minulosti a to v naozaj dosť vzdialenej minulosti.

Skúste si predstaviť kvalitu života v minulosti. Ľudia to nemali vtedy ľahké. Aj keď na hygienu dbali, tak sa akné mohlo vyskytnúť. Nebolo dostupných toľko prostriedkov a vplyvom prostredia, stresu alebo nepravidelného stravovania sa akné prejavilo. Na liečenie tohto kožného ochorenia sa využívala dostupná medicína a domáce recepty. Ľudia využívali dary prírody na liečenie rôznych ochorení, či už išlo o kožné alebo iné zápalové ochorenie.

História akné však siaha ešte ďalej do obdobia staroveku. Nielen obyčajní ľudia, ale aj faraóni a mocní cisári trpeli nepríjemnými vyrážkami a ich následkami. Vtedajšia medicína bola známa tým, že rôzni alchymisti a mágovia vymýšľali rôzne všemocné lieky a prípravky, ktoré mali pomôcť pri rôznych chorobách. Pomocou prípravkov sa snažili zbaviť akné a aj zostávajúcich jaziev. Údajne sám Tutanchamon mal problémy s nepríjemnými vyrážkami. Nebol to prvý ani posledný prípad. Akné riešili aj známi grécki učenci a majstri.

Existovali rôzne teórie ohľadom vzniku akné. Niektorí ho spájali s pubertou, iní s nadmerným hnevom a stresom. Med sa využíval pre ľahkú formu akné a rôzne prírodné a mydlové zmesi boli používané pri ťažšej forme.  Ženy chceli mať hladkú pleť, preto ich vyrážky prekryl make-up, čím ovplyvnili hojenie.

Dnes veda od tých čias urobila veľký pokrok a liečba akné je omnoho jednoduchšia a dostupných je viacero metód. Antibiotiká
boli významným objavom v mnohých smeroch. Neznamená to však, že po nich treba siahať hneď ako sa objaví prvé akné. Určitou prírodnou náhradou za antibiotiká sú naše produkty so slimačím slizom.