Kožný lekár a akné

kožný lekár a aknéKaždý človek presadzuje inú liečbu, či už ide o obyčajnú chrípku alebo o závažné kožné ochorenie.  Niektorí ľudia sa výlučne liečia pomocou domácej medicíny pri akomkoľvek ochorení, iní zas nechcú riskovať a zveria sa do rúk odborníkom. Toto platí aj pri liečbe kožných problémov a predovšetkým  akné.

Keď sa už teda rozhodnete navštíviť kožného lekára alebo dermatológa, tak sa pripravte, že sa vás bude pýtať niekoľko otázok. Najprv sa opýta, prečo ste za ním prišli. Ak vás trápia vyrážky, tak sa opýta, či sa v rodine nevyskytovalo alebo nevyskytuje kožné ochorenie alebo akné. Pozrie sa na celé telo, aby videl, akú rozsiahlu časť dané kožné ochorenie zasiahlo. Dôležité je aj vedieť, kedy sa vyrážky alebo podráždená pokožka začala prejavovať a či sa nejaké ochorenie nevyskytovalo už v minulosti.

 

Vyšetrenie akné u kožného lekára

 

Stravovacie návyky aj životný štýl ovplyvňuje tvorbu akné. Určite sa odborník opýta na to, či ste fajčiarom. U fajčiarov je výskyt akné častejší z dôvodu škodlivých látok obsiahnutých v cigaretách, ktoré môžu nezdravo pôsobiť na pleť. Každý lekár pri akýchkoľvek zdravotných problémoch sa pýta na zdravotný stav a taktiež na lieky, ktoré človek pravidelne užíva. Ďalším faktorom je aj prostredie v ktorom pracujete alebo sa vzdelávate. Pleť môže byť vplyvom prostredia vysušená, vystavená slnečnému alebo inému žiareniu a taktiež v prašnom prostredí hrozí upchatie pórov.

Ak máte podozrenie, že podráždenie kože spôsobil kozmetický alebo iný prípravok na pleť, informujte o tom svojho lekára. Taktiež mu povedzte aj svoje dojmy a ďalšie veci o ktorých si myslíte, že pomôžu pri liečbe.  U žien je dôležité aj to, či žena užíva hormonálnu antikoncepciu. Ak hormonálna antikoncepcia bola nasadená, tak sa zisťuje za akým účelom. U žien totiž môže akné spôsobiť aj porucha menštruačného cyklu alebo hormóny. Podľa týchto otázok, dokáže lekár zistiť o aké kožné ochorenie môže ísť, čo ho spôsobilo a navrhne liečbu. Spomenie vám aj vedľajšie účinky a ak by sa prejavili, tak je potrebné ho opätovne navštíviť.