Lieky na predpis proti akné

Keď už domáca liečba ani prírodné produkty nezaberajú, na rad prichádzajú antibiotiká a rôzne lieky na predpis, aby liečba akné bola účinná. Lieky na akné sú často predajné len na predpis. Bez predpisu v lekárni dostaneme hlavne rôzne mastičky a krémy, ktoré nie sú také účinné ako predpísané lieky.

 

Odborníci predpíšu lieky hlavne vtedy, ak ide o ťažkú formu kožného ochorenia. Táto liečba je často účinná, ale zároveň pôsobí agresívne na organizmus, pretože môže mať aj neblahé vedľajšie účinky. Najznámejšie lieky na predpis sú na báze isotretinoínu, tetracyklínu alebo sa predpíše hormonálna terapia.lieky na predpis proti akné

 

Pri hormonálnej terapii lekár zváži, aká by bola pre vás najvhodnejšia alternatíva. Ak akné spôsobí práve hormonálna nerovnováha, je to účinná liečba, ktorá vašu pokožku viditeľne zlepší a zároveň vás ochráni aj pred tehotenstvom.

 

Lieky proti akné

 

Medzi isotretinoínové lieky patrí Isotretinoin Actavis, Curacné, Roaccutane alebo Aknenormin. Liečba pomocou týchto liekov nie je až taká bežná, pretože sú to silné lieky a liečba je sledovaná odborníkmi. Počas užívania liekov nie je možné darovať krv. Lekár sleduje krvný obraz, cukor aj pečeňové testy, či všetko je v norme a či sa u pacienta nevyskytujú vedľajšie účinky.

 

Medzi tetracyklínové antibiotiká patrí napríklad Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal alebo Lymesal. Predpísané lieky na báze tetracyklínu výrazne pomôžu obnoviť pokožku. Niektorých však trápia vedľajšie účinky. Tieto lieky sa užívajú dlhší čas. Trvá to aj niekoľko mesiacov, ale po vysadení sa akné opäť môže vrátiť. Pozor by si mali dať tehotné ženy a deti, pre ktoré nie je takáto liečba vhodná.

 

Pri všetkých liekoch je dôležité čítať príbalový leták. Ak sa pri použití predpísaného lieku prejavia niektoré z vedľajších účinkov, prestaňte tieto lieky brať a oboznámte o tom svojho lekára. On navrhne ako riešiť túto situáciu. Vždy postupujte podľa pokynov lekára a nemeňte stanovené dávky ani nekombinujte s inými liekmi. Po liekoch však siahnite až keď nezaberá neagresívna liečba kozmetickými prípravkami ako sú napríklad krémy Cougar so slimačím slizom a podobne.