Spôsobujeme si akné sami?

Akné je problémom rovnako tak u mužov ako aj u žien. Keď zbadáme, že sa objaví, tak nám nie je všetko jedno. Ťažko povedať, či je jednoduchšie zbaviť sa ho v lete alebo v zimných mesiacoch, ale záleží aj od spôsobu liečby. V lete nás potrápia enormne vysoké teploty a v zime je to zase naopak.

Nie je žiadnym tajomstvom, že vznik akné ovplyvňuje množstvo faktorov. Spôsobujeme si akné my sami? Na túto otázku sa dá jednoducho odpovedať. Spôsobujeme si ho nepriamo a to nesprávnou životosprávou, stresom či nesprávnymi produktmi. Je možné vyhnúť sa vzniku akné, ak si dáme pozor na niekoľko faktorov.

 

Životospráva a akné

 

Dodržovanie správnej životosprávy a dostatok športových aktivít nám pomôže zlepšiť vzhľad nielen nášho tela ale aj pokožky.  Ako bonus získame pocit radosti, pretože pri športe sa uvoľňujú endorfíny šťastia, ktoré znižujú stres. Odporúčané je vyhýbať sa prehnane drastickým diétam, ktoré spôsobujú nedostatok živín v tele a oslabujú imunitu. Nedostatok vitamínov sa výrazne odrazí na vzhľade pleti a vyrážky i iné kožné ochorenia majú dvere otvorené.

Už dlhšie sa rieši aj make-up v súvislosti s akné. Polemizuje sa o tom, či samotný make-up škodí pleti alebo nemá žiadny účinok na vznik vyrážok. Všeobecne je však známe, že prírodná kozmetika neškodí pokožke. Takže aj make-up na prírodnej báze neškodí pleti. Kameňom úrazu sa môže stať následné odličovanie. Ak pleť nie je dostatočne vyčistená, tak zvyšky použitých líčidiel ostávajú na pleti a to nie je veľmi dobré pre zdravú funkciu pokožky. Vplyv líčidiel sa zhoršuje najmä vtedy, ak prichádzajú do kontaktu s mastnou pokožkou.

Pri začiatkoch akné chceme vyrážky z pleti odstrániť čo najskôr, preto do nich rýpeme alebo sa ich snažíme vytlačiť. Niektoré vyrážky vytlačiť pôjdu, ale čo s ostatnými? V žiadnom prípade nedráždite už dosť začervenanú a bolestivú časť pokožky, pretože si koledujete o zápal. Pokožku umývajte čistou vodou, používajte prírodné produkty, dbajte na správnu životosprávu, vyhýbajte sa stresu a akné sa vám bude vyhýbať.