Slimačí sliz v minulosti

Slimačí sliz, je v kozmetickom priemysle 21. storočia veľmi často používaným pojmom. Je pridávaný do prípravkov určených na kozmetické úpravy, ale rovnako tak aj do liečiv používaných vo farmaceutickom priemysle najmä na urýchlenie hojenia rán. Pokiaľ si však myslíte, že účinky slizu slimáka na pokožku boli objavené v našej modernej dobe, ste na omyle…

 

História slimačieho slizu v kozmetike

 

Hippokrates

Už Hippokrates používal slimačí sliz v medicíne.

Slimačí sliz v minulosti nebol žiadnou neznámou. Prvým známym človekom, ktorý využíval účinky slimačieho slizu bol na prekvapenie muž. Konkrétne – Hippokrates. Hippokrates je jednou z najvýznamnejších osôb z doby antického Grécka, ktorý je dodnes považovaný za najväčšieho lekára vtedajšej doby. Z historického hľadiska ho možno považovať za „otca medicíny“ pretože práve on odmietol liečiteľstvo vo forme náboženských rituálov a povier. Položil základy medicíny ako vednému odboru, teda odboru, ktorý stojí na faktoch. A práve on, ako významný predstaviteľ starovekej medicíny používal slimačí sliz spolu s kyslým mliekom, ktoré je bohaté na probiotické kultúry na hojenie rán a kožných zápalov.

 

Z obdobia modernej doby, si účinky slimačieho slizu všimol farmár z Chile, ktorý vlastnil slimačiu farmu. Jeho oku neuniklo, že pracovníci, ktorí uňho na farme pracovali, mali oveľa jemnejšiu a krajšiu pokožku na rukách, ako ľudia v porovnateľnom veku, ktorí neprichádzali do styku so slimačím slizom. Taktiež si všimol, že rany na rukách pracovníkov, ktorí so slimákmi pracujú sa hoja oveľa rýchlejšie ako u bežného človeka. Neskoršie vedecké výskumy jeho dovtedajšiu domnienku o liečivej sile slizu len potvrdili a tento produkt sa stal najvyhľadávanejším v oblasti pleťovej kozmetiky. Slimačí sliz je najvhodnejšou voľbou pre ľudí trpiacich akné práve z dôvodu, že urýchľuje hojenie drobných raniek a zabraňuje tak vzniku nepríjemných jaziev po akné.