Akné u malých detí

Je všeobecne známe, že akné nie je len problémom mladých ľudí v puberte, ale čoraz viac zasahuje aj starších ľudí a v neposlednom rade aj deti. Akné u malých detí je nepríjemným „spestrením“ detstva a je vhodné tento problém okamžite riešiť.

Malé červené hrbolčeky alebo pupienky sa môžu objaviť na pokožke malých detí. Často to bývajú miesta citlivé na dotyk a koža je v postihnutých miestach červeno-hnedá. Vo väčšine prípadoch je to dočasné kožné ochorenie a zmizne aj bez závažnej liečby. Odborníci presne neidentifikovali, prečo sa akné objavuje aj u malých detí.

Detské akné sa najčastejšie rozvinie na tvári alebo na chrbte. Akné u malých detí môže trvať pár týždňov, ale môže sa stať, že bude pretrvávať aj pár mesiacov. Pokožka dieťaťa je veľmi citlivá, preto nepoužívajte žiadne chemické prostriedky na ošetrenie a využívajte prírodnú medicínu. Silné prostriedky by mohli akné ešte zhoršiť a kožu viac podráždiť.akné u malých detí

Aby sme zabránili vzniku akné alebo prípadnému rozšíreniu tejto kožnej choroby, je dôležité, aby detská pokožka bola udržiavaná. Je potrebné denne umyť detskú tvár teplou vodou. Odporúča sa detské mydlo, lebo je najjemnejšie. Zásady prevencie sú stále rovnaké, čiže nestláčajte, nasilu nedrhnite zasiahnuté miesta pokožky, ani nepoužívajte chémiu na detské akné. Trpezlivosť v tomto období zohráva veľkú úlohu. Ako už bolo spomenuté, detské akné zväčša po pár týždňoch zmizne bez nejakej závažnej liečby.

Ak máte obavy o svoje dieťa, poraďte sa s detským doktorom alebo pediatrom. Počas detstva sa môže vyskytnúť množstvo kožných ochorení, pričom to nemusí byť práve akné a preto pri návšteve lekára je najvhodnejšia doba sa opýtať na problémy, ktoré by mohli u dieťaťa vzniknúť. Niekedy stačí alergická reakcia a vyrážky sa objavia. Lekár predpíše lieky s jemným účinkom jedine vtedy, ak nič iné na akné nezaberá. Najlepšie je zistiť najprv alergény u dieťaťa, aby sme sa vyhli nesprávnej liečbe. Okrem akné sa u detí často vyskytuje ekzém.