Ako sa zbaviť akné

Akné je jedno z najčastejších kožných ochorení, ktoré postihuje predovšetkým mladých ľudí v dospievaní, ale výnimočné nie je ani v dospelosti. Spôsobuje ho nadmerná tvorba kožného mazu. Ak aj vás trápi tento nepríjemný kožný problém, prečítajte si náš článok o tom, ako sa zbaviť akné.

 

Ako na akné

 

Prvým krokom liečenia akné je nájsť príčinu jeho vzniku. Toto je základným kameňom liečby a jej smerovania. Dodržiavajte nasledujúce tipy a časom sami zistíte kde tkvie príčina vašich problémov.

Najčastejším dôvodom vzniku akné sú hormóny, s ktorými toho veľa nenarobíte. Ale existujú aj iné spôsoby, ako akné potlačiť.

 

Stres

meditáciou proti akné

Náročné zamestnanie, veľká zodpovednosť, deti, osobné problémy. Je mnoho aspektov nášho života, ktoré nám spôsobujú stres a napätie. Bežný stres odbúrate sami veľmi jednoducho – nájdite si čas pre seba. V tomto čase môžete robiť čokoľvek, čo vás upokojí a zrelaxuje. Či už je to nejaký váš koníček, šport, čítanie knihy, počúvanie hudby alebo meditácia. Alebo sa len tak prejdite v pokojnom okolí, objavte čaro prírody. Psychická pohoda je základom aj fyzického zdravia. Ak sú vaše psychické problémy vážnejšie, neváhajte navštíviť odborníka. Môže vám pomôcť s vašimi fóbiami, depresiami či úzkosťou.

 

Stravovanie

Snáď ani nemusíme pripomínať, že stav vášho tela navonok odzrkadľuje stav vášho tela vnútri. Ak sa nezdravo stravujete bude za to niesť následky aj vaša pleť. Mastné, slané a presladené jedlá by ste mali obchádzať oblúkom ak sa chcete zbaviť akné. Vhodná strava a pestrý jedálniček je jedným z overených spôsobov ako sa zbaviť akné, alebo ako tomu aspoň čo najviac dopomôcť.

 

Starostlivosť o pleť

Akonáhle prejdete duševnou očistou a zmenou stravovania zamerajte sa na spôsob, akým sa staráte o svoju aknóznu pleť. Používate prípravky určené na takýto typ pleti? Nevysušujete ju príliš? Nezabúdajte aj na hygienu rúk, ktorými sa dotýkate tváre a nanášate prípravky. Urobte si prieskum aké látky sú najviac vhodné pre mastnú pleť. Voľte následne produkty, ktoré tieto látky obsahujú, sú určené na mastnú pleť, resp. využite domáce recepty. Najnovším objavom je slimačí sliz, ktorý preukazuje skvelé výsledky pri liečbe akné.

 

Nevytláčať

Vyrážky nevytláčajte. Môžete si do nich zaviesť baktérie a spôsobiť ešte horší zápal akné.

 

Fajčeniefajčenie a akné

Nefajčite. Fajčenie má celkovo negatívny efekt na pokožku ako takú. Nepriaznivo vplýva samozrejme aj na akné.

 

Vyhľadajte odborníka

Liečba akné je dlhodobý proces a pacienti majú často tendenciu túto kožnú chorobu podceniť, resp. nepreliečiť sa dostatočne. Preto sa im akné niekedy vráti aj v dospelom veku. Ak vaše akné neustupuje ani po dodržaní predchádzajúcich bodov, vyhľadajte odborníka. Ten analyzuje stav vášho problému a stanoví adekvátnu liečbu. Na trhu už dnes existuje množstvo mastí a medikamentov, ktoré vám pomôžu zredukovať a úplne sa zbaviť akné.