Prírodné formy liečby akné

Lieky proti bolesti hlavy, lieky na spanie, lieky na dodanie energie, lieky na chudnutie a tak ďalej a tak ďalej….určite to všetci poznáte. Dnešný moderný svet a vyspelá medicína vám dokáže ponúknuť liek už takmer na všetko, okrem iného aj na akné. Čo však v prípade, že nepomáha ani lekárom predpísaný liek? Možno je čas siahnuť do „prírodnej lekárne“.

 

Vonkajšie formy liečby akné

žihľava proti akné

Žihľava dvojdomá je vynikajúcim pomocníkom pri detoxikácii pleti.

Prvou pomocou pri pokožke, ktorá je postihnutá akné sú bylinné čaje, ktorými sa umývajú postihnuté miesta. Nižšie uvedené bylinky majú antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré zabraňujú vplyvu baktérií, kvôli ktorým sa kožný maz vo folikule zapáli. Medzi tieto bylinky patrí:

 • Lipkavec obyčajný (Galium aparine L.)
 • Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica L.)
 • Repík lekársky (Agrimonia eupatoria L.)
 • Rumanček kamilkový (Matricaria recutita L.)

Pri každej z týchto rastlín je použitie jednoduché. Pripravíme si čaj z jednej čajovej lyžičky sušenej alebo čerstvej byliny, necháme vylúhovať 5-10 minút a vlažným záparom umyjeme postihnutú časť pokožky.

 

Vnútorné formy liečby akné

Vonkajšie umývanie tváre čajom, nie je jedinou formou, ako bojovať proti akné. Príčina akné častokrát tkvie vo vnútri nášho organizmu, a zapálené miesta na pokožke, sú len prejavom toho, že nastal nejaký problém vo vnútri nášho tela. Príčin môže byť niekoľko, nezdravá strava, stres, hormonálne zmeny. Z tohto dôvodu je potrebné „prečistiť“ si organizmus aj zvnútra a odstrániť toxíny.  Pri týchto formách liečby sú veľmi účinné takzvané „krvčistiace“ bylinky, ktoré sú používané pri detoxikačných kúrach na vyplavenie škodlivých látok, tieto škodliviny môžu byť okrem iného taktiež príčinou akné.

Rastliny na prípravu detoxikačných čajov:

 • Pŕhľava dvojdomá
 • Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Obe rastliny môžeme zaradiť medzi prírodné formy liečby akné. Sú veľmi významné pri prečisťovaní krvi, pŕhľava je súčasne aj krvotvorná, okrem toho pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi. Pŕhľava dopĺňa železo, ktoré je dôležité najmä pre ženy. Čaje z týchto rastlín sa však odporúča piť v doobedňajších hodinách, najmä kvôli tomu, že pôsobia močopudne a preto nie je vhodné ich piť pred spaním.

 

Čajová detoxikačná kúra

 • Čaj pripravujeme z čerstvých alebo sušených listov pŕhľavy alebo púpavy
 • Lúhovanie pri sušených rastlinách trvá max. 15 minút, pri čerstvých postačuje 5 min.
 • Čajová kúra by nemala trvať dlhšie ako 4 týždne, medzi jednotlivými kúrami je potrebné robiť primerané prestávky, minimálne dva týždne
 • Počas čajovej kúry pijeme jednu šálku čaju nalačno, pol hodinu pred raňajkami, potom počas dňa dve šálky medzi hlavnými jedlami, v doobedňajších hodinách
 • Čaj pijeme po dúškoch, aby telo dokázalo lepšie prijať liečivé látky
 • Pri takýchto kúrach však netreba zabúdať na to, aby sme prijímali kvalitné a zdravé potraviny a vyhýbali sa nezdravej strave, alkoholu a fajčeniu, ktoré naopak naše telo zaplavujú toxínmi, pri takomto nezdravom spôsobe života by bola detoxikačná kúra bezvýznamná.

UPOZORNENIE: v prvých dňoch čajovej kúry, sa akné môže zhoršiť, netreba však perstávať, je tomu tak kvôli tomu, že telo začalo vyplavovať toxíny a to sa samozrejme prejavilo na pokožke, po pár dňoch sa hladina toxínov v krvi zníži a začne to pozitívne vplývať aj na vašu kožu.