Akné u mužov

Akné u mužov sa mierne odlišuje od akné, s ktorým sa trápia ženy. Muži nemávajú akné spôsobené hormonálnou nerovnováhou – toto akné sa u nich objavuje len v období dospievania približne do 20. roku života. Ich pokožka je hrubšia a produkuje takmer 2 krát viac mazu. U mužov je riziko vzniku akné o 50% nižšie ako u žien.

 

Čo všetko spôsobuje akné u mužov

 

Nesprávna technika holenia, druh žiletky či holiaceho gélu/peny má za následok mechanické narušenie pokožky, ktoré sa prejavuje malými rankami, zápalmi a vznikom akné. Zamerajte sa na zloženie holiacej peny, možno vašu pokožku irituje niektorá z chemických zložiek. Používajte kvalitné žiletky s vyšším počtom radov žiletiek alebo elektrický holiaci strojček. Nepodceňujte používanie produktov po holení, ktoré vašu pokožku upokoja a liečia malé, často neviditeľné poranenia.

Starostlivosť o pleť by nemali podceňovať ani muži. Ak je vaša pokožka suchá nezabúdajte používať denný krém. Ak je mastná tiež je potrebné pokožku hydratovať, je to mýtus, že mastnejšia pokožka nepotrebuje krém. Krém a prirodzená mastnota pokožky sa nijako nevylučujú, krém určený na mastnú pokožku vaše akné nijako nezhorší. Práve naopak. Iba kozmetika však nemusí stáť za vašim akné, akné u mužov časti vychádza z vnútra.

Za problémami s pleťou sa môže skrývať aj zdravotný problém – urologické problémy, zubný kaz, ale aj nepríjemný helicobakter. Nepodceňujte tento skrytý príznak ochorenia. Pravidelne absolvujte preventívne prehliadky u lekára, aby ste sa uistili, či vaše akné nespôsobuje nejaký problém v organizme. Vyhnete sa tak nesprávnemu a neefektívnemu liečeniu vašej pleti.

 

akné u mužov

 

Správna životospráva je nesmierne dôležitá pri zmiernení akné. Ak konzumuje príliš mastné jedlá, prijímate veľa kalórií, nepijete dostatok tekutín a zdravý pohyb vám nič nehovorí, váš problém môže začínať presne tu. Skúste na niekoľko týždňov zaviesť zdravú diétu, cvičiť a sledujte, či vaše akné ustupuje. Ak nie, hľadajte ďalšiu príčinu. Správnu životosprávu však dodržiavajte naďalej!

Užívanie anabolických steroidov je tiež jeden z dôvodov vzniku akné. Nielen bola zistená súvislosť so vznikom akné, ale aj s jeho rozšírením na celé telo. Liečba takto vzniknutého akné je niekedy veľmi obtiažna.