Nedostatok vitamínov a akné

Už bolo niekoľkokrát spomínané, že akné je problémom každého človeka a nie len mladých ľudí. U žien sa vyskytuje častejšie kvôli hormonálnej nerovnováhe. Podráždenie pokožky nie je u každého rovnomerné a zasahuje v rôznej sile.  Pri ťažšej forme zasahujú antibiotiká, benzoylperoxid a rozličné lieky na akné, ktorých hlavnou zložkou býva vitamín A. Pri tých ľahších formách sa používajú vitamínové doplnky a prírodná liečba. Majú nedostatok vitamínov a akné nejaký vzťah?

Pri nedostatku vitamínu A sa akné môže objaviť. Vždy sa poraďte s lekárom ako postupovať pri tejto liečbe. Platí to najmä u žien v prípade tehotenstva. Ak chcete použiť výživové alebo iné

Vitamín A na akné

Vitamín A má pozitívny účinok proti akné

minerálne doplnky, dávajte pozor na zloženie. Nevýhodou výživových doplnkov je najmä to, že pri nadmernom užití spôsobia viac škody ako účinku. Najvhodnejšou možnosťou ako doplniť vitamín A je predovšetkým strava. Výživové doplnky síce obsahujú potrebné vitamíny, ale nie je to to isté ako vitamín A obsiahnutý v jedle. Tento vitamín sa vyskytuje v ovocí, zelenine ale taktiež aj v živočíšnych zdrojoch ako sú vajcia, rybí olej alebo hovädzie a kuracie mäso. Taktiež sa nachádza aj v mliečnych výrobkoch. Pri nadbytku vitamínu sa prijaté látky usádzajú v tukových bunkách a upchávajú póry, čo môže byť príčinou vzniku akné.

Zinok patrí medzi minerály, ktoré môžu pri akné pomôcť. Chráni pred zápalmi aj baktériami a znižuje produkciu mazu na pokožke. Už malé množstvo zinku, denne sa odporúča dávka do 30 mg, pomáha pri liečbe. Vo vysokej miere je zinok škodlivý a vedie k nedostatku medi.

 

Nedostatok vitamínov a akné spolu súvisia

 

Nedostatok vitamínov a akné

Pri pravidelnom dopĺňaní vitamínov sa bude zlepšovať aj stav vašej pokožky

V štúdii akné bolo preukázane, že ľudia, ktorí trpia týmto kožným ochorením, sú ovplyvnení nedostatkom týchto vitamínov. Chýbajú im práve tieto vitamíny ako vitamín A, E a zinok. Existujú rôzne doplnky s vitamínom E, ale najvhodnejšou variantou je jedlo s obsahom obilnín, ryby, zelená listová zelenina alebo vajíčka. Vitamíny nielenže podporujú liečbu akné, ale sú všeobecne potrebné pre zdravý rast a vývoj.

Nezabúdajte preto na zdravú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov. Strava by mala obsahovať dostatok ovocia a zeleniny. Ak vám toto v strave chýba, dopĺňajte si vitamíny aspoň pomocou voľne dostupných výživových doplnkov. Stav vašej pokožky sa určite zlepší.