Mýty o akné

  1. Make-up upcháva póry

makeup a akné

Makeup nespôsobuje akné.

Make-up je v podstate len jemný krém obsahujúci farebný pigment. Póry neupcháva. Zamerajte sa na kvalitu, príp. si spravte prieskum v lekárňach vo vašom okolí, ktoré ponúkajú podkladový make-up s liečivými účinkami obsahujúci látky pre boj s akné. Pod make-up aplikujte tenkú vrstvu hydratačného krému a naneste ho v primeranom množstve.

 

  1. Akné sa treba čo najskôr zbaviť

Typické pre akné sú tzn. komedóny. Sú to klasické uhry, resp. čierne body. Ich intenzita môže byť rôzna a ich nárast sa nedá odhadnúť. V každom štádiu je však najdôležitejšie pravidelné čistenie a hydratovanie pleti. Vytláčanie nechajte na odborníka, inak si môžete viac uškodiť ako pomôcť – komedón sa môže zapáliť a zhoršiť akné.

 

  1. Akné postihuje predovšetkým tínedžerov

Akné je rozšírenou chorobou prevažne u dospievajúcej generácie. Nie je to však pravidlom. Mnoho ľudí trápi akné aj v dospelosti. Na jeho výskyt vplýva mnoho faktorov aj v dospelom veku – stres, okolité prostredie a pod.

 

  1. Akné postihuje predovšetkým dievčatá

Akné sa objavuje rovnako u chlapcov ako u dievčat. U chlapcov sa dokonca objavujú vážnejšie formy akné.

 

  1. Alkohol a časté umývanie zbavuje pleť akné

S alkoholom v prípravkoch na čistenie akné to netreba preháňať. Postačujúce je aj jeho malé množstvo v pleťovej vode. Prudké odmasťovanie a umývanie pokožku vysušuje a povzbudzuje činnosť mazových žliaz.

 

  1. Akné po sebe zanecháva jazvy

Pokiaľ netrpíte vážnou formou akné, môžete jazvám predísť. Nevytláčajte si vyrážky sami, prenechajte to na odborníka.

 

  1. Hormonálna antikoncepcia = liek na akné

U mnohých žien má hormonálna antikoncepcia liečivý účinok na akné. Nebýva to však pravidlom. Ak plánujete užívať antikoncepciu len kvôli akné, radšej si to dvakrát premyslite. Výsledok totižto nie je zaručený a svoj organizmus zaťažíte umelými hormónmi.

 

  1. Slnko lieči akné

Nikdy nebolo potvrdené, že slnečné žiarenie zlepšuje akné. Naopak, nadmerné vystavovanie sa slnku urýchľuje starnutie, napomáha tvorbe vrások, zvyšuje riziko rakoviny kože. Presvedčte sa, či lieky, ktoré používate na boj proti akné nespôsobujú zvýšenú citlivosť na UV žiarenie.

 

Tak čo? Brali ste predtým tieto mýty o akné ako pravdivé a užitočné výroky? Snáď vám tento článok pomohol pri riešení vášho problému s akné. Nezabudnite, že akné nevyhnutne nepotrebuje antibiotiká. Slimačí sliz je zázrakom z prírody, ktorý vám môže pomôcť akné úplne vyliečiť aj bez nezdravej antibiotickej liečby.