Starostlivosť o pleť
Pravidelné každodenné čistenie pleti je alfou a omegou v boji proti všetkým druhom akné. Pleť čistite dôkladne, ráno a večer, nezabudnite sa večer odlíčiť. Nepoužívajte prípravky s vysokým obsahom mydla alebo alkoholu a nečistite si pleť častejšie ako 2 až 3 krát denne. Prehnanou starostlivosťou môžete pleť zaťažiť, vysušiť a v konečnom dôsledku spôsobiť vyššiu tvorbu mazu a zhoršenie akné. Boj proti akné potom bude trvať dlhšie ako by ste si predstavovali. Každá pleť reaguje na pleťovú kozmetiku inak – dbajte na kvalitu a nájdite si značku alebo konkrétne produkty, na ktoré vaša pokožka reaguje najlepšie – bez podráždenia a vysušenia. Zamerajte sa na kozmetiku, ktorá korešponduje s vaším typom pleti.
Nezabudnite takisto na hygienu rúk ak sa zvyknete často dotýkať tváre. Neumyté ruky a nevyprané uteráky sú hojným prostredím pre tvorbu baktérií, ktoré môžu pri styku s pleťou zhoršiť akné a zápaly. Pri praní uterákov nepoužívajte priveľa aviváže – zbytočná chémia môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť podráždenie pleti. Perte ich pri vyššej teplote pre dostatočnú dezinfekciu.
Jedzte zdravo, pite dostatok tekutín
Mastné, ťažké jedlá sú škodlivé pre celý váš organizmus. Vyhnite sa im. Zostavte si jedálniček zložený z prospešných potravín a riaďte sa ním. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Obmedzte alkohol a vyhýbajte sa fajčeniu!
Odporúčané potraviny: čučoriedky, citróny, kvasnice, uhorky, ovos, mrkva, ananás, nízkotučné mliečne výrobky, pivo, orechy.
Hýbte sa
Pot vylučuje z tela škodlivé látky. Nemusíte vyhrávať maratóny alebo zdolávať rekordy – začnite pozvoľna. Nahraďte výťah schodmi, odparkujte auto a prejdite časť cesty do práce peši. Bude to mať priaznivý účinok aj na váš psychický stav – stres je takisto jednou z príčin zhoršenia akné. Relaxujte.
Domáca lekáreň v boji proti akné
Droždie – skombinujte ho so smotanou, na akné bude pôsobiť antibakteriálne, zníži tvorbu mastnoty a vyhladí jemné vrásky.
Cesnak – vysušuje a dezinfikuje. Vytlačte z 1 strúčika šťavu a potierajte si ňou začínajúce akné. Vyhnite sa okoliu očí.
Acylpyrín –obsahuje kyselinu acetosylicylovú, ktorá má protizápalové a hojivé účinky. Roztlačte 1 tabletku a pridajte rozriedenú šťavu z citróna. Naneste na postihnutú oblasť a nechajte cez noc pôsobiť.
Zubná pasta – obsahuje látky napomáhajúce liečbe zápalov, vyrážku vysušia. Pozor však, ak máte príliš citlivú pleť – agresívna pasta by ju mohla popáliť.
Zemiaky – namočte odličovací tampón do zemiakovej šťavy a prikladajte na mastné miesta na pleti. Má sťahujúce a čistiace účinky.
Citrón – šťava z citróna síce lieči zápaly, narábať s ňou však treba opatrne. Radšej ju rozrieďte vodou a tak umyte tvár. Obsahuje aj látky na zosvetlenie pleti a je účinnou zbraňou v boji proti škvrnám na pleti.
Zinok – zinkovú masť nájdete v každej lekárni. Nanášajte si ju večer pred spánkom na očistenú pleť a nechajte pôsobiť počas noci. Hojí jazvy a vysúša vyrážky. Vyhľadávajte zinok aj v potravinách (múka, celozrnné výrobky, strukoviny, bravčové a hovädzie mäso, pečeň, vajcia, ryby, syry a pod.).
Kyselina salicylová – zmäkčuje pokožku, čím napomáha lepšiemu vstrebávaniu účinných látok iných prípravkov. Má mierne protizápalové účinky.
Eukalyptový olej – vhodný pre zhrubnutý pokožku na miestach, kde sa vyskytujú vyrážky či vredy.
Vitamín A – nachádza sa v ovocí, tmavozelenej a žltej zelenine, ovsených vločkách, melóne, brokolici a špenáte. Znižuje produkciu mazu.
Vitamín E – normalizuje zvýšenú hodnotu antioxidačných enzýmov. Nachádza sa v mandliach, orechoch, špenáte, mangu.
Vitamín B5