Akné a opaľovanie

Mohlo by sa zdať, že opaľovanie pomáha vyliečiť akné. Veď opálená pokožka vyzerá v lete oveľa krajšie a zdravšie. Slnko má naozaj liečivé účinky a bojuje proti baktériám na pleti. V prípade sporadických menších vyrážok má slnko priaznivý efekt a vyrážky vysuší. Avšak pri akné si koledujete, že pleť vám v jeseni vráti všetko aj úrokmi.

 

Akné sa vráti

 

Podľa dermatológov slnko nie je vhodný liek v boji proti akné. Akné a opaľovanie nie je vždy šťastná kombinácia Na prvý pohľad pokožka pod vplyvom opaľovania zhnedne, červené fľaky ustúpia, hnisavé prejavy taktiež. UV žiarenie však stimuluje činnosť mazových žliaz neželaným spôsobom. Koža pod vplyvom slnka zhrubne. Pod ňou sa kanáliky mazových žliaz ešte viac upchávajú a vyrážok pribúda. V jeseni sa tak akné môže vrátiť v ešte horšej forme. Pravidelný a dlhodobý pobyt na slnku môže akné dokonca odštartovať.

Je možné, že u niektorých jednotlivcov sa môže stav pokožky pod vplyvom slnenia zlepšiť, keďže slnko má protizápalové účinky. Riskujú však upchatie mazových kanálikov.

 

Podráždené akné

 

Dôležité je vhodný výber krému na opaľovanie. Keďže zvyknú byť mastné alebo olejnaté, môžu spôsobiť upchanie žliaz. Existujú špeciálne krémy na aknóznu pleť, ktoré neupchávajú póry a obsahujú ochranný faktor. Tie sú najlepšou voľbou ak sa chcete slniť a zároveň si chrániť svoju pleť. Určite sa neopaľujte ak vám kožný lekár predpísal pleťovú vodu s obsahom antibiotík. Mohli by sa vám vytvoriť červené fľaky alebo alergia. Ak vás pokožka začne svrbieť, páliť alebo štípať, ide o jasný signál, že ste to so slnkom prehnali. Na zmiernenie príznakov pomôže panthenol alebo septonex. Ak ste na dovolenke pri mori a pri kúpaní vás vyrážky štípu, nemusí ísť hneď o zlé znamenie. Morská voda ničí baktérie, ktoré spôsobujú akné a vaša pokožka sa lieči.

Akné opaľovanie

Ako sa opaľovať

 

Vystavenie sa slnečnému žiareniu na krátky čas môže liečbe akné pomôcť. Určite však nie je vhodné sa vystavovať slnečnému žiareniu hodiny. Ak ste fototyp s veľmi svetlou pleťou posiatou pehami, ryšavými alebo blond vlasmi a svetlými očami (modré alebo zelené), mali by ste byť na slnku maximálne 20 minút. Ak ste tmavší fototyp so svetlohnedými až hnedými vlasmi a tmavšími očami, vaša pokožka má tendenciu skôr zhnednúť než sčervenieť. Vystavujte sa slnku maximálne 30 minút.

Používajte špeciálne krémy na opaľovanie pri aknóznej pleti. Existujú dve varianty opaľovacích krémov, a to fyzické a chemické. Fyzické krémy v princípe blokujú a odrážajú slnečné lúče. Zvyčajne neupchávajú póry a pôsobia po celý deň. Sú buď s obsahom oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého. Vzhľadom na ich fyzikálnu podstatu sú biele, pokožku vysušujú a zanechávajú ju bledú. Chemický typ krémov slnečné lúče absorbuje. Zvyčajne sú menej spoľahlivé a na slnku strácajú efektivitu. Po dvoch hodinách pobytu na slnku stratia účinnosť úplne. Ich prednosťou je hydratačný účinok. Ako sa hovorí – všetko s mierou. Tak ako slnko môže pri menších dávkach byť nápomocné, pri prehnanom opaľovaní si môžete stav svojho akné ešte zhoršiť.