Akné na zadku

Okrem klasického akné na pleti sa môžu vyskytovať aj ďalšie, zvláštne druhy akné. Pre niektorých chúlostivá téma, no týka sa viac ľudí, než si myslíte. S vyrážkami na zadku niektorí bojujú už od puberty a nevedia sa ich zbaviť. Pôvodcov nevítaných návštevníkov môže byť viacero.

Niekedy sú vyrážky na zadku príznakom alergie. Možno ste zakúpili nový prací prostriedok, ktorý obsahuje chemické prvky ako umelé farbivá alebo zmäkčovadlá. Pri výbere buďte opatrný a sledujte zloženie prípravku uvedené na obale. Možno by bolo vhodné siahnuť po prostriedku, ktorý je určený špeciálne pre alergikov alebo ľudí s citlivou pokožkou.

 

Bavlna a voľnosť

 

Ďalším dôvodom môže byť nová zakúpená spodná bielizeň, ktorú ste si pred použitím neoprali. Povedzme si úprimne, niekedy nastanú momenty, kedy okolnosti donútia človeka k takémuto konaniu. Neprepraná spodná bielizeň však môže spraviť šarapatu nielen na zadku ale aj iných chúlostivých miestach. Preto dobre porozmýšľajte, či vám ten moment stojí za to. Spodná bielizeň v obchodoch je totiž mnohokrát odkladaná v rôznych špinavých skladoch alebo na zemi, kým sa dostane na vešiak.

Keď sme už pri spodnej bielizni, príčinou vyrážok môže byť aj nosenie nohavičiek z nevhodného materiálu. Skúste zameniť syntetické materiály, čipky za bavlnenú spodnú bielizeň a uvidíte, že zmeny sa dostavia čoskoro.

Hlavným problémom, kvôli ktorému pupienky na zadku vznikajú, je najmä obtiahnuté oblečenie. Niektoré dámy sa nevedia zbaviť svojich obľúbených obtiahnutých legín. V takomto syntetickom oblečení sa však nachádza množstvo umelých častíc, ktoré pokožku dráždia a cez umelý materiál nemôže pokožka voľne dýchať. To isté sa týka obtiahnutých „skinny“ džínsov, sukní či šortiek. V letnom období veľakrát vyrážky vznikajú práve z tepla a preto nosenie obtiahnutého oblečenia z nevhodného materiálu môže situáciu ešte zhoršiť.

Akné zadok

 

Bez krému to nepôjde

 

Hygiena by mala byť samozrejmosťou, no na zadok sa niekedy zabúda. Venujte mu dôkladnejšiu starostlivosť a umývajte ho vhodným prípravkom, ktorý neobsahuje parfumované zložky a mydlo. Zmývajte vlažnou vodou, namiesto horúcej. Pomôže aj striedanie teplej a zimnej vody. Pokožka sa prekrví, čo urýchli hojenie vyrážok a poslúži ako prevencia pred vznikom ďalších. Zároveň to zaberie aj v boji proti celulitíde. Utrite sa do sucha s bavlneným uterákom.

Niekedy nejde celkom o vyrážky, ale o podráždenú pokožku. V tom prípade trpíte neinfekčnou poruchou s názvom Keratóza pilaris alebo nazývaná aj husia koža. Ide o drobné začervenané alebo biele drsné bodky, ktoré vznikajú z vyššej produkcie keratínu. Pomôže špeciálny krém, detský púder či zinková masť. Veľmi účinné sú aj bylinkové kúpele.

Vyrážky vznikajú aj z podráždenia pokožky pri holení. Ak je to možné, mali by ste sa tejto činnosti vyhnúť úplne. Ak to nejde, namiesto prostriedkov na depilovanie zvoľte skôr jednorazovú žiletku, ktorú ste mali použiť najviac dvakrát. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov aby ste pokožku ešte viac nepodráždili. Určite sa vyhýbajte už postihnutým miestam.

Boj s vyrážkami a akné je vždy dlhodobý proces, preto dbajte na pravidelnosť a dôslednosť. Ak príznaky neustupujú alebo sa zhoršujú, obráťte sa na kožného lekára, ktorý by vám mal nasadiť vhodnú liečbu.