Zvláštne druhy akné

jazvy z akné

S nepríjemnými jazvami po akné bojujte prírodnými metódami, maskami a sérami.

Okrem bežného akné v spojení s ľahšími alebo ťažšími formami existujú aj ďalšie druhy s ktorým sa stretáva malá populácia ľudí. Tieto zvláštne druhy väčšinou vznikajú kvôli vnútorným problémom nášho tela. Ak sa takéto akné prejaví, signalizuje, že niečo nie je v našom tele v poriadku.

 

Neobvyklé formy akné

 

Jedna z takýchto foriem je Acne fulminans. Človek sa cíti unavený, nemá chuť do jedla a má podráždenú a zapálenú pokožku v oblasti hrudníku i chrbta. Môže sa prejaviť aj zvýšenou horúčkou a bolesťami kĺbov. Patrí medzi ťažké formy akné a je potrebné naliehavo vyhľadať pomoc odborného lekára či dermatológa. Vznikajú aj jazvy, ktoré vôbec nepôsobia príjemne. Za vznikom môže stáť celý rad problémov ako je anémia, zvýšený počet bielych krviniek alebo problémy s kĺbmi. Častejšie sa vyskytuje u mužov ako u žien. Liečba trvá niekoľko mesiacov a zahŕňa protizápalové lieky, antibiotiká a rôzne ďalšie možnosti. U mužov pomáha aj užívanie steroidov v nízkych dávkach.

Acne inversa je veľmi agresívna forma akné. Spôsobuje zápaly v podpazuší, stehnách a dokonca aj v oblasti pohlavných orgánov. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik. Okrem nadváhy a tesného oblečenia, ktoré môžu podporiť vznik akné je spúšťacím faktorom aj nikotín. Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí zvýšená tvorba mazu, diabetes alebo infekcia spôsobená baktériami. Bolestivé vredy, zápaly, opuchy, horúčka a šírenie baktérii, ktoré spôsobujú hnisavé miesta sú len niekoľkými problémami Acne inversa. Liečba je zdĺhavá a zahŕňa antibiotiká i antimikrobiálne roztoky. V najzávažnejších prípadoch je vhodná aj chirurgická liečba.

Medzi ďalšie druhy akné, ktoré sa často nevyskytujú patrí aj detské a predmenštruačné akné. Detské akné postihuje najmä novorodencov a patrí medzi ľahké formy akné.  Predmenštruačné akné vzniká v dôsledku výkyvov hormonálnej hladiny. V týchto prípadoch lekár predpisuje hormonálnu liečbu, ktorá upraví výkyv hormónov. Vždy však skúste najprv menej agresívnu liečbu, akou sú napríklad aj krémy so slimačím slizom značky Cougar.