Vznik akné zo stresu

Stres je už v dnešných časoch bežnou súčasťou každodenného života. Ale priložme si ruku na srdce – koľkokrát sa stresovým situáciám zbytočne vystavujete sami? Riešenie problémov iných ľudí, odkladanie vecí na poslednú chvíľu…a takto by sme mohli pokračovať. To má vplyv na stav akné, ktoré si často spôsobujeme sami.

 

Nepodceňujte stres

 

Stres vo svojej podstate nie je až taký zlý a má svoje opodstatnenie. Ide o fyzickú reakciu, ktorou telo reaguje na nečakané a vypäté situácie. V danú chvíľu sa spustí rad chemických reakcií a hormónov, ktoré majú odoslať informáciu o zaťažujúcej situácii do dôležitých orgánov. Telo sa dostáva do pohotovostného režimu. Adrenalín, ktorý stres bezprostredne sprevádza, zvýši tep srdca a krvný tlak. Stresový hormón – kortizol zvýši hladinu cukru v krvi aby mali svaly dostatok energie na zvládnutie záťaže. V minulosti sa naši predkovia vystavovali takýmto situáciám nanajvýš pri love jedla, úteku alebo v boji. Dnes je však stres súčasťou každodenného života a môže vyústiť do psychických porúch, ktoré vrcholia vyhorením. Frustrácia v práci, nepriaznivé podmienky v škole, problémy v príbuzenských alebo partnerských vzťahoch, príliš vysoká záťaž v osobnom živote – to všetko priamo vplýva na vaše fyzické a psychické zdravie a odráža sa na vašej pleti.

Akné je ochorenie, na ktoré vplýva hormonálna nerovnováha, do ktorej sa organizmus dostáva aj pod vplyvom stresu. Súvislosť medzi stresom a akné nebolo nikdy oficiálne potvrdené. Existujú však štúdie, ktoré preukázali značné zhoršenie stavu pleti počas skúškového obdobia na vysokých školách. Na druhej strane sa pleť výrazne zlepšila počas letných prázdnin, kedy študenti oddychujú. Kvôli stresu si niektorí ľudia začnú vyrážky vytláčať, dotýkať sa tváre alebo si ju rovno škrabať. Tým si rozširujú baktérie na tvári, vznikajú zápaly a spôsobujú výrazné zhoršenie stavu akné.

 

Akné zo stresu

 

Cvičte a zdravo jedzte

 

Ľahko sa radí – nebuďte v strese, vyhýbajte sa stresovým situáciám a ubráňte sa tak vzniku akné. Skúste sa ho však čo najviac eliminovať a nájdite si vždy čas na svoj osobný relax. Existuje množstvo relaxačných techník ako autogénny tréning, meditácia, masáž alebo joga. Tie vám pomôžu uvoľniť telo a odbremeniť myseľ od zbytočných myšlienok. Pomôže hoc aj obyčajná prechádzka alebo čítanie knihy. Nezabúdajte na dostatok spánku.

Nie pre každého je meditácia dostatočne „záživná“. Pre akčnejšie typy je vhodné cvičenie. Beh, bicyklovanie, tenis, box, spinning, jumping – proste čokoľvek, kedy vypotíte zo seba čo najviac stresu a škodlivých látok. Odmenou vám bude vysoké množstvo endorfínov, z ktorých budete mať lepšiu náladu a čistejšiu hlavu. Ako bonus pribudne pekná postava, ktorá zvýši vaše sebavedomie.

Zdravý životný štýl v podobe stravy plnej ovocia a zeleniny vám výrazne dopomôže ku prekonaniu stresu. Dopĺňajte vitamíny a minerály. K správnemu fungovaniu nervovej sústavy napomáha horčík, napr. vo forme šumivej tablety. Vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám, káve a pite radšej viac vody. Tá odplavuje z tela škodlivé toxíny a napomáha k správnemu fungovaniu metabolizmu.