Akné v dospelosti

Už ste dávno presiahli vek puberty, no jej príznaky, v podobe vyrážok, vás naďalej prenasledujú? Akné v dospelosti nie je ničím výnimočným a je rovnako rozšírené ako vyrážky u tínedžerov. Zatiaľ čo v puberte prevládajú na vyšších častiach tváre ako čelo a lícna časť, v dospelosti sa presúvajú na bradu, sánku či krk. Nemilo môžu prekvapiť nielen na tvári ale aj chrbte, krku či iných, často viditeľných, miestach na tele. Predstavujú nepríjemný a traumatizujúci zážitok, ktorému ľudia častokrát čelia na pracovných pohovoroch, schôdzach či počas randenia. Dôvodov, prečo akné vzniká aj v dospelosti, je niekoľko.

 

Dôvody vzniku akné

 

Jedným z problémov je nerovnováha hormónov, kedy nastáva prevaha mužských hormónov tzv. androgénov. Tie sa starajú o látkovú výmenu v rôznych vrstvách kože. Ak je ho prebytok, prejavuje sa zvýšenou produkciou kožného mazu a tak môže viesť k upchaniu pórov. Aj z toho dôvodu vznikajú na pokožke čierne bodky, ktoré sa môžu zmeniť na zapálené vyrážky alebo pupienky s bielou hlavičkou. Pokiaľ sa na pleti nečakane zjaví niekoľko vyrážok, môžete to posúdiť individuálne – či nenastala nejaká zmena v stravovaní, máte tesne pred menštruáciou alebo ste v strese. Ak sa tento stav zhoršuje a vyrážky sa zmenia na tvrdé boľavé červené vredy, mali by ste navštíviť dermatológa. Ten by mal na základe vyšetrenia pleti zistiť príčinu akné a nasadiť liečbu. Realizovať sa môže prostredníctvom použitia špeciálneho krému, v ťažších prípadoch je možné nasadiť hormonálnu antikoncepciu alebo laserovú terapiu. Dôležité je liečbu nepodceňovať, dodržiavať jej pravidelnosti a byť pri jej vykonávaní dôkladný. Inak sa snažíte zbytočne.

Akné u dospelého

Nevhodná strava patrí medzi hlavné problémy „boľavej“ pleti. Črevná rovnováha je základom čistej tváre. Najdôležitejšie je pridať množstvo zeleniny a ovocia do vášho jedálnička. Ak nie ste práve jej fanúšikom, pokúste sa ju prepašovať do svojho tela vo forme smoothie, kedy bude chutiť oveľa lepšie. Pitný režim je alfou a omegou pri čistení organizmu z vnútra, preto by ste denne mali vypiť aspoň dva litre vody, popr. nesladeného bylinného čaju. Určite sa oblúkom vyhýbajte fast foodom, jedlám so zvýšeným obsahom tuku a cukru. Obmedziť v jedálničku by ste mali aj kravské mlieko a oleje.

 

Nedotýkať sa tváre

 

Častým problémom dnešnej uponáhľanej doby je aj vysoká hladina stresu, ktorým svoje telo zaťažujeme. Vďaka nemu vzniká vyššie množstvo, spomínaných, mužských hormónov, ktoré zapríčiňujú vznik aknóznej pleti. Je ľahké radiť – nebuďte v strese alebo vyhýbajte sa stresovým situáciám. Skúste sa ho však čo najviac eliminovať a nájdite si vždy čas na svoj osobný relax, hoc aj prostredníctvom obyčajnej prechádzky alebo čítaním knihy.

Častým problémom, ktorý priamo súvisí so stresom, je dotýkanie sa tváre. Na rukách máme počas dňa veľké množstvo baktérií, ktoré si stykom s pleťou prenášame na tvár. Nechytať a nevytláčať si vyrážky môže byť niektorých jednotlivcov ba priam nadľudský výkon. Je však dôležité udržiavať pleť v čistote a pokoji, inak si baktérie zanesiete do vyrážok a akné tak rozšírite aj na ďalšie miesta. Neskôr vám môžu ostať nepekné jazvy, ktorých je ťažké zbaviť sa.

Človek si niekedy jednoducho nevyberie a dôvodom môže byť aj genetika. Nadmerné mastenie pleti alebo jej sklon k upchávaniu pórov môžu byť ďalšími z príčin akné v dospelosti.