Ako sa prestať škrabať na tvári

Akné je nepríjemný stav kože, s ktorým mnohí ľudia bojujú počas dospievania ale aj neskôr. Jeden z najhorších zlozvykov, ktorý môžete mať pri boji s akné je dotýkanie sa vašej tváre alebo horšie –vytáčanie vyrážok. Za zlý stav pleti si potom môžeme častokrát sami. Oleje, ktoré sa nachádzajú na našich rukách sú veľmi odlišné od tých na vašej tvári. Môžu zhoršiť vaše problémy s kožou, aj keď ste si umyli ruky. Tu je niekoľko tipov, ako docieliť krásnu pleť bez chrást a jazvičiek.

 

Informujte sa

 

Prezrite si stránky, ktoré sa venujú problematike akné a jazvám. Naša stránka Proti-akne.sk je vynikajúcim zdrojom informácií problematiky akné a spôsobov liečby. Väčšina typov akné nespôsobí jazvy, ak zostane nedotknuté. Tie sú väčšinou výsledkom vytláčania, škrabania a dráždenia pokožky. Do Google vyhľadávača si zadajte „jazvy po akné“, aby ste videli, čomu sa chcete rozhodne vyvarovať.

 

Zistite, kedy najviac „rýpete“

 

Škrabete sa v bezvedomí – škrabete sa pri používaní počítača, čítaní knihy alebo sledovaní televízie. Ide o veľmi nebezpečný typ, pretože si často neuvedomujete, že to robíte.

Zrkadlo v kúpeľni – idete si do kúpeľne po pilník a zrazu strávite pätnásť minút pred zrkadlom vytláčaním vyrážok a vredov. Najlepšie tesne pred tým, ako sa chystáte na nejaké stretnutie.

Z voľnej chvíle – škrabete sa kým čakáte na autobus, kým telefonujete alebo keď stojíte v kolóne.

Keď ste zistili, čo najviac charakterizuje váš zlozvyk, môžete sa rozhodnúť, ktoré tipy a metódy budú najviac efektívne pre vám. Majte ruky zaneprázdnené. Pri čakaní na autobus sa hrajte s perom alebo vložte ruky do vreciek. V kúpeľni si na zrkadlo nalepte papieriky s textom „NETLAČ ICH“. To isté môžete nalepiť na ovládač, počítač, televízor, proste všade tam, kde je pravdepodobné, že si vyrážky začnete vytláčať.

 

Ako prestať škrabať akné

 

Noste rukavice

 

Možno to znie hlúpo, ale vďaka rukaviciam tak obmedzíte možnosť škrabania si tváre. Ak vám to príde príliš uletené, skúste leukoplasty na prsty. Je to o niečo diskrétnejšie a taktiež to obmedzí vytláčanie vyrážok.

 

Oslovte priateľov

 

V boji vám môžu pomôcť aj priatelia a rodina. Požiadajte ich, aby vás jemne pokarhali, ak si všimnú, že ste sa dotýkali tváre.

 

Nevzdávajte sa

 

Tento boj nebudete môcť vyhrať za jednu noc, ide o dlhodobý proces. Tak, ako je to aj pri iných zlozvykoch, aj pri (ne)vytláčaní vyrážok je dôležitá vôľa a disciplinovanosť.

 

Udržiavajte ruky čisté

 

Uistite sa, že vaše ruky sú vždy čisté a nechty ostrihané. Väčšina baktérií sa nachádza práve na vašich rukách. Ide o jedno z najšpinavších miest ľudského tela. Pre istotu noste stále so sebou antibakteriálny prípravok ak by vo vašom dosahu nebolo mydlo.

 

Majte ruky pod kontrolou

 

Keď práve prechádzate medzi miestami, vložte ruky do vreciek. Keď sedíte na stoličke za stolom, položte si ruky pred seba alebo do lona, poprípade si ich vložte pod stehná. Môže to znieť hlúpo, ale pomáha to pri prevencii dotýkať sa vašej tváre. Zíde sa to pri posedení v bare s priateľmi alebo na pracovnom pohovore.

V efektívnej liečbe vám pomôžu aj produkty značky Cougar® so slimačím slizom, ktoré sú bezkonkurenčné pri boji s akné.