Saunovanie je od nepamäti jednou z najobľúbenejších foriem relaxu a starostlivosti o pokožku. Sauna k nám prišla z Fínska, kde bola dostupná v každej dedine. Patrila tak k bežnej činnosti, pri ktorej sa stretávala celá rodina či kamaráti. Blahodarne pôsobí na uvoľnenie svalov a pokožky. Nehovoriac o účinnom boji proti stresu. Aký má však sauna účinok na akné? Je pre vás vhodná alebo si môžete uškodiť?
Dermatológovia sa v názoroch na saunovanie s akné rôznia. Na jednej strane horúci vzduch rozťahuje póry a prekrvuje kožu, čo sú pre liečbu akné pozitívne predpoklady. Pokožka sa tak môže hĺbkovo prečistiť. Na druhej strane sú však roztiahnuté póry náchylnejšie k zaneseniu nečistôt. Ak ide o silnú a rozsiahlu formu akné, ktorá sa netýka len tváre, návšteva sauny sa neodporúča. Aj keď nie je nákazlivé platí pravidlo, že osoby so zápalmi kože by nemali z hygienických dôvodov navštevovať verejné sauny. O tom, či je pre vás sauna vhodná, by ste sa mali poradiť s vašim kožným lekárom.
Roztiahnite póry
Pred použitím fínskej sauny by ste sa mali umyť a osprchovať. Dĺžku pobytu v horúcom vzduchu zvoľte podľa toho, nakoľko vám to bude príjemné. Vysoké teploty, prostredníctvom potu, vyplavujú z tela toxické látky. Taktiež zbavujú pleť baktérií, ktoré stoja za vznikom akné. Prvé kolo saunovania ukončite vlažnou až zimnou sprchou. Pokiaľ sa na to budete cítiť, môžete si „schladiť hlavu“ v bazéniku s ľadovou vodou. Vďaka nej sa pokožka prekrví, a tak môže lepšie brániť proti vzniku ďalšieho akné. Pred každým ďalším nástupom do sauny je vhodné absolvovať krátku masáž. Celú procedúru by ste mali zopakovať aspoň trikrát.
Po skončení nezabudnite telo doplniť stratenými tekutinami a vitamínom C, najlepšie do pol hodiny. Určite neužívajte alkohol, ten celý účinok saunovania zruší.
Liečivé svetlo proti akné
Účinnou alternatívou môže byť aj tzv. infrasauna. Vďaka pôsobeniu infračerveného terapeutického svetla dochádza k urýchleniu hojenia rán a zápalov. Lúče dokážu preniknúť pod povrch pokožky od 4 mm až do 4 cm. Podporuje prekrvenie pokožky, zbavuje ju nečistôt a hĺbkovo čistí. Likviduje taktiež vírusy a baktérie, ktoré stoja za vznikom infekcie. Pokožka je tak mäkká, jemná a hebká. Teploty v klasickej saune sa pohybujú okolo 95 °C, v infrasaune približne 50 °C. Ak sa vám nechce nikam chodiť, skúsiť môžete aj naparovanie tváre v pohodlí vášho domova. Dbajte však na to, že pred procedúrou musí byť pleť dokonale vyčistená, aby ste si nezaniesli póry.
To, či sauna pomôže zlepšiť stav vášho akné je individuálna záležitosť. Niekomu môže uškodiť, inému pleť vylepšiť. Ak však dlhodobo bojujete s akné a výsledky sa neukázali, za vyskúšanie nič nedáte. Počúvajte svoj organizmus, sledujte zmeny na tele a nájdite svoj spôsob liečby, ktorý vám najviac vyhovuje.