Uhorkou proti akné

Ďalším zázrakom z kuchyne je okrem cesnaku aj šalátová uhorka. Ak máte problém s akné, uhorka je pre vás ako stvorená. Nevyčistí len vašu pleť zvonku, ale postará aj o detoxikáciu organizmu zvnútra, čo je pre efektívnu liečbu akné niekedy oveľa dôležitejšie. Mnohé kozmetické firmy ju využívajú ako jednu zo základných zložiek krémov a prípravkov na čistenie pleti. Vďaka svojim hydratačným a detoxikačným účinkom je obľúbená aj v oblasti domácej samoliečby akné.

Uhorka obsahuje až 90 % vody a patrí medzi najšťavnatejšie druhy zeleniny. Svojim zložením napomáha k správnemu fungovaniu metabolizmu. Efektívne hydratuje pokožku a prispieva k účinnej detoxikácii. Úroveň jej pH sa nachádza medzi hodnotami 8 – 9, vďaka čomu má charakter najsilnejšej zásaditej zeleniny. Jej konzumácia tak výrazne pomáha dosiahnuť rovnováhu pri prekyslenom organizme. Obsahuje množstvo vitamínov, ktoré sú pri boji proti akné nevyhnutné. Vitamín A chráni sliznice pred infekciami, vitamín C zase dodáva telu energiu a posilňuje imunitu. Taktiež obsahuje komplex vitamínov B (riboflavín, tiamín, vitamín B6 či B3). Horčík, vápnik, sodík či draslík zase pozitívne vplývajú pri hojení rán na pokožke, ktoré akné častokrát spôsobuje. Antioxidanty sú ďalším benefitom tohto zeleného zázraku. Efektívne odplavuje nebezpečné toxíny z nášho tela, ktoré majú priamy vplyv na tvorbu akné.

 

Uhorka ako maska

 

Uhorku priloženú na očiach vidíme často v amerických filmoch a seriáloch, no nie len tak pre efekt, ako súčasť scenára. Zelené kolieska pomáhajú k odstráneniu opuchu. Či už máte za sebou prebdenú noc alebo ste si zase „rýpali“ do tváre a vznikla vám zapálená opuchnutá vyrážka. Šalátovú uhorku jednoducho nakrájajte na tenké plátky a priložte na tvár. Šťavnatá dužina stiahne opuch, zápal a zároveň pokožku hydratuje. Obklad nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Pre lepší efekt vložte uhorku pred použitím do chladničku. Vďaka chladu zmizne opuch oveľa rýchlejšie.

Akné a uhorka

 

Môžete si z nej vyrobiť aj masku. Tým najjednoduchším spôsobom je uhorku nastrúhať a v tejto forme priložiť na tvár. Strúhaním sa zo zeleniny uvoľní oveľa viac vody a tým pokožku viac hydratuje. Môžete skúsiť aj kombináciu s jogurtom. Mliečne výrobky dodajú maske hustotu, mliečne tuky a bielkoviny, ktoré zvyšujú efekt hydratácie. Skombinovať ju môžete aj s citrónom alebo medom.

 

Opláchnite sa uhorkou

 

Pri liečbe akné sú veľmi efektívne aj prírodné peelingy. Ten si môžete vyrobiť z uhorky, ktorú skombinujete s hnedým cukrom alebo ovsenými vločkami. Potraviny rozmixujte a aplikujte na tvár krúživými pohybmi. Efektom bude rozžiarená a hebká pleť.

Vodu z výťažkov z uhorky si nemusíte len kupovať v obchode. Vyrobte si ju sami a ešte aj ušetríte. Nakrájané alebo nastrúhané uhorky (očistené od šupky) vložte do vody a nechajte lúhovať počas noci. Ráno vodu sceďte a aplikujte na tvár kozmetickým tampónom alebo si ňou tvár jednoducho opláchnite. Vaša pleť si takéto rána zamiluje a odvďačí sa vám rozžiareným a sviežim vzhľadom.