Aký je rozdiel medzi akné a vyrážkou?

Na pleti sa nám počas života objaví kadečo. Niekedy sú to rozšírené čierne bodky, inokedy zas menšie póry alebo vyrážka, ktorá sa vyskytne v tej najnevhodnejšej chvíli. Kým ide len o jednu – dve sporadické vyrážky, nejako to pretrpíme. Čo však ak problém pretrváva, vyrážok je viac a rozširujú sa? V tom prípade môže ísť o formu akné, ktorú netreba podceňovať. Ako zistím rozdiel medzi obyčajnom vyrážkou a kožným ochorením akné?

 

„Nevinná“ vyrážka

 

Klasický „pupák“ sa zvykne objaviť sem-tam a väčšinou nimi nebýva posiata väčšia plocha pokožky. Obyčajne sa zjaví v predmenštruačnom období alebo keď ste lenivá dôkladne sa odlíčiť a ráno sa zjaví „odmena“ v podobe červenej bodky. Niektorým zase stačí ak zjedia veľa sladkostí alebo skonzumujú mliečne výrobky. Vyrážka je upchatý pór, ktorý čaká na ďalšie usadeniny a nečistoty. Jej vrchná časť je zatvorená. Prejavuje sa začervenaným navretým miestom, ktoré zreje do stvrdnutej bielej až žltkastej guličky. V tejto fáze to už asi málokto vydrží a zrelú vyrážku chce vytlačiť. Najlepšie by však bolo nechať vyrážku narásť, až kým sama nepraskne, popr. vložiť svoju pleť do profesionálnych rúk kozmetičky. Ak to však nevydržíte, vytláčajte vyrážku s čistými rukami a kozmetickým tampónom, aby ste si do nej nezaniesli baktérie. Po vytlačení sa hnis vypustí, vyrážka trochu vykrváca a vytvorí chrastičku, ktorá by mala zmiznúť (ak sa jej nebudete dotýkať) do niekoľkých dní. Existujú aj otvorené póry, tzv. uhry. Ide o čierne bodky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na nose alebo tzv. T-zóne. Čierna farba naznačuje, že sú naplnené mazom a nečistotami. Existujú rôzne séra, ktoré zabránia vzniku vyrážok alebo zmiernia príznaky hojenia.

 

Aký je rozdiel medzi akné a vyrážkou

Dlhodobé akné

 

Akné sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Na začiatku sa môže javiť ako obyčajná vyrážka, no ak sa rozširuje po pleti a zasahuje viacero vrstiev kože, mali by ste sa mať na pozore. Ide o zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikul. Nemusí sa objaviť iba na tvári ale aj na hrudi, ramenách či chrbte. Spolu s vyrážkami a pórmi sa prejavuje aj bolestivými podkožnými vredmi, uzlíkmi a cistami. Zatiaľ čo hojenie vyrážky trvá zopár dní, akné sa lieči aj niekoľko rokov. Najťažšou formou je akné fulminans, pri ktorom sa vyskytujú aj opuchy, bolesti kĺbov a horúčka. Rôznymi formami akné trpia väčšinou mladí ľudia v období puberty – asi 85 % ľudí, a asi 3 % dospelých nad 30 rokov. Dôvodov prečo akné vzniká je viacero: genetická predispozícia, zvýšená produkcia mazu či hormonálna nerovnováha. Zanedbané a neliečené akné môže zanechať jazvy, a to nielen na koži. Lieči sa liekmi na predpis, antibiotikami alebo prostredníctvom špeciálnych krémov. Všetko závisí od vyšetrenia kožným lekárom, ktorý vám predpíše tú najvhodnejšiu liečbu na vašu formu akné.