Všetci milujeme ten pohľad na pekne zhnednutú opálenú pokožku, ktorá vyzerá oveľa krajšie a zdravšie. Cez zimu však nie je dostatok slnka a tak sa niektorí utekajú zohriať do solária. Okrem toho, že počas chladných mesiacov príjemne rozohreje organizmus, taktiež opáli aj pokožku do zdravšej farby. Mohlo by sa zdať, že tak ako správne opaľovanie môže akné liečiť, podobné účinky bude mať aj solárium.
Existuje však zaujímavý vzťah medzi soláriami a akné. Zatiaľ, čo v minulosti bolo hlásené, že soláriá znižujú výskyt akné a jeho prejavov, dnešné výskumy dokazujú, že ich používanie má skôr negatívnejšie účinky ako prínos pre pokožku.
Niektorí ľudia veria, že navštevovanie solárií pomáha vyčistiť akné. Americká akadémia dermatológie uvádza, že veľa z nich ich navštevuje práve z dôvodu samoliečby akné na tvári alebo tele. Svetelná terapia spočíva v UV žiarení, ktoré by malo vyrážky vysušiť a vytvoriť efekt čistej pleti.
Solárium akné nelieči
Podľa Americkej akadémie dermatológie však nikdy nebol vedecky dokázaný súvis, že soláriá znižujú akné. Taktiež varujú pred zvýšeným rizikom vzniku rakoviny kože. Nadácia Nemours vysvetľuje, že pokožka prostredníctvom opálenia zhnedne a zakryje začervenané miesta len na krátku dobu – reálne však akné nelieči.
Dôležité je používať ochranné krémy bez oleja. Ľudia, ktorí používajú soláriá v rámci pokusu o zníženie akné si tak môžu upchať póry ešte viac, kvôli hustým, mastným opaľovacím krémom. Odporúča sa používanie opaľovacích krémov s označením non-comedogenic, ktoré sa môžu využívať nielen v soláriách ale aj bežne počas dňa. Tie upchávajú póry a nevytvárajú vyrážky.
Osoby, ktoré používajú predpísané lieky alebo krémy proti akné by solária rozhodne navštevovať nemali. Látky ako tretinoín a antibiotiká, ktoré sa používajú na vyčistenie pokožky, spôsobujú, že pokožka je citlivejšia na UV žiarenie. U ľudí, ktorí skombinujú lieky proti akné so soláriom sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako sčervenanie či odlupovanie kože.
Použitie solária môže samotné akné dokonca spôsobiť. Odborníci na Johns Hopkins University tvrdia, že sú to živné miesta pre rast baktérií. Každý deň sa tam vystrieda vysoké množstvo ľudí, ktorí buď v solárnych bunkách stoja alebo ležia. Baktérie v týchto opaľovacích kabínach tak môžu spôsobiť akné, zhoršiť jeho stav, poprípade pri kontakte s pokožkou viesť k infekciám.
Ak vás už návšteva solária po týchto informáciách neláka, skúste efektívnejší spôsob liečby – krém na akné, ktorý obsahuje dostatok aktívnych látok zo slimačieho slizu. Vďaka jeho zloženiu nemá vedľajšie účinky a je vhodný aj pre citlivú pleť. Množstvo spokojných zákazníčok a zákazníkov odporúča ako najlepší krém na akné práve krém od značky Cougar.